baykanhaber
23 Ekim 2017 Pazartesi / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Metin TİKEN
Metin TİKEN
FABRİKA DEĞİL, MESLEK LİSESİ İSTİYORUZ(SANAT OKULU)
FABRİKA DEĞİL, MESLEK LİSESİ İSTİYORUZ(SANAT OKULU)

12.10.2012 / 00:08:08

FABRİKA DEĞİL, MESLEK LİSESİ İSTİYORUZ(SANAT OKULU)

Baykan İlçesi’nde açılan bütün bilgi vericileri yapılmışsa bile hiçbiri de Meslek Lisesi gibi faydalı değil, Meslek lisesi ’sinin Faydaları: Bir öğrenci meslek lisesini bitirdiği anda yüksekokulu az puanla kazandığı gibi diğer liselere göre daha faydalıdır. Meslek lisesini bitiren bir öğrenci başka bir okulu kazanamasa bile kendi başına okuduğu bölümün mesleğini açabilir, hayatını kurtarabilir. Örneğin meslek okullarında elektrik bölümü, torna bölümü, marangoz bölümü, motor bölümü vardır. Motor bölümü bitiren bir öğrenci kendi başına Baykan İlçesi’nde motor atölyesi açabilir. Zaten Baykan ilçemiz taşıt bakımında yoğundur. Torna bölümünü kazanan bir öğrenci, marangoz bölümünü kazanmış bir öğrenci, yüksekokul kazanmasa bile kısa yoldan işini kurabilir ve bu şekilde ekmeğini çıkarıp ilçe bütçesi nede faydalar kazandırabilir. Atalarımızın dediği gibi “Sanatsız bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. ”ayrıyeten sanat altım bileziktir. Üniversiteyi bitiren bir öğrenci boşta kalabilir. Fakat meslek lisesini bitiren bir öğrenci hem devlet kapısında çalışabilir, emde kendi işini kurabilir. Gel gelelim bu çeşmenin suyu nereden gelecek, zaten milli eğitim bakanının görevidir.

  Meslek lisesinin araç ve gereçleri düz liseler gibi, İmam hatip okulları gibi, sağlık liseleri gibi, kolejler gibi, ucuz değildir. Buna büyük ödenekler lazım. Meslek lisesi öğretmenlerini bulmak kolay değil, meslek lisesinin araç ve gereçlerini bulmak kolay olmadığı gibi büyük yatırım gerekmektedir. Yazımda demiştim ki fabrika istemiyoruz, çünkü meslek lisesinin maliyeti fabrikadan daha pahalı olduğu gibi faydasıda gençlerimiz için daha değerlidir.

  Meslek sahibi olan bir gencimiz yanında beş işçi de çalıştırır ve beş aileyi de besleyebilir. Meslek liselerin faydaları anlatılmakla bitmez, haydi yetkililer, ya Allah diyelim bu işe hep birlikte eğilelim…

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Hayırlı iş budur işte.

Büyüklerime saygı, küçüklerime sevgilerimi sunarım. Saygılarımla.

 

                                                                                                        Metin TİKEN

Metin TİKEN Önceki Yazıları

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Üye Girişi
baykanhaber
Haftanın Haberi
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10