FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Yaşam 20 Ağustos 2018 0 Görüntüleme

DİKA’dan 3 Milyon TL Destek

Mardin’in Kadim Sanatına

Midyat Kaymakamlığı’nın “Midyat Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi” projesi tanıtım programı Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ajans’ın öncülüğünde, Mardin Artuklu Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan projenin sözleşmesi imzalandı.

Dicle Kalkınma Ajansı’nın Konferans Salonunda yapılan proje tanıtım programına Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın yanı sıra, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mardin Vali Vekili Mehmet Uslu ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

DİKA’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen yaklaşık 3 Milyon TL bütçeli projenin %90’ı Ajans %10’uda Midyat Kaymakamlığı tarafından karşılanacaktır.

Projenin amacı Mardin’de geçmişi yaklaşık üç bin yıla kadar uzanan Telkâri (Gümüş Tel İşleme) sanatının gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde taşınmasına katma değer sağlamaktır. Yerel zanaat ürünlerinin tasarım boyutunun güçlendirilmesi, ürün değer zincirinin teknolojiyle desteklenerek standartlaştırılmasıdır. Ekonomik değerin yükseltilerek gelir ve istihdam olanaklarının geliştirilmesi, kültürel zenginliğimizin markalaşması yoluyla sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlanmasıdır. Midyat Telkâri Tasarım Atölyesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan Mardin Artuklu Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü çalışanları, öğrencileri ayrıca telkâri üretimi yapan zanaatkar esnaf ile Midyat’ı ziyaret edip telkâriyle ilgilenen turistler projeden faydalanacaktır.

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Mardin’in en önemli turistik ürünlerinden biri olan telkârinin daha özgün şekilde ele alınarak inovasyona dayalı tasarlanması ve geleneksel üretime yenilikçi boyut kazandırılması hedeflenmektedir. Telkâri ürünlerinin tasarım ve üretim süreçlerinin teknolojiyle desteklenerek standartlaştırılması, üreticiler arasında koordinasyonun güçlendirilmesi, elektronik satış kanallarının etkinleştirilerek ürünün marka değerinin yükseltilmesidir. Ekonomik katma değerin yükseltilerek girişimciliğin desteklenmesi, kadınlar ve gençler başta olmak üzere dezavantajlı bireylerin eğitimle desteklenerek istihdam olanaklarının artırılmasıdır. Kültürümüzün ve yöremizin zenginliğini ziyaretçilere sunabilen bir uygulama merkezi olarak Mardin de görülmeye değer bir uğrak yeri oluşturulmasıdır.

Projenin sonunda Mardin’in en önemli turistik yerlerinden biri olan Midyat Konukevi yanında yer alan tarihi konak “Midyat Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi” olarak tahsis edilerek nitelikli personel istihdamı sağlanacaktır. Merkezin tanıtımına yönelik internet sitesi ve E-ticaret portalı oluşturulacak, Midyat telkârisine coğrafi işaret alınacaktır. Telkâri sergisi,

fuar festivali gerçekleştirilecek, Midyat telkârisinin tanıtımına yönelik katalog, kitapçık ve film çalışması gerçekleştirilecektir. Böylece telkâri sanatı için takı sektörü, yenilik ve tasarıma yönelik eğitimler verilerek kurumsal kapasite oluşturulacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Taksim yayalara kapatıldı!

Taksim yayalara kapatıldı!

Hazır Haber Sitesi