FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, son dakika 10 Ocak 2018 0 Görüntüleme

71.VEREM SAVAŞ EĞİTİMİ VE PROPOGANDA HAFTASI

HEDEFİMİZ VEREMSİZ BİR TÜRKİYE

Her yıl Ocak ayının İlk Pazar gününden başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası“ olarak düzenlenmektedir.07-13 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenecek bu haftada amacımız verem ile ilgili toplumu bilgilendirmek, bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatini çekmek ve bu hastalıkla mücadele konusunda halkımızı bilinçlendirmektir.

Bu hafta boyunca, ilimiz genelindeki sağlık kuruluşları tarafından halkımızın sağlık eğitimine yönelik olarak çeşitli eğitim toplantıları düzenlenecektir. Engelsiz yaşam merkezleri, sosyal yaşam merkezleri, çocuk evleri ve kadın konukevindeki görevli bakıcılara eğitimler verilecek ve il genelindeki sağlık kuruluşlarımızda görevli başta aile hekimleri olmak üzere sağlık personeline hizmet içi eğitimler verilerek bu hastalıkla mücadelede daha etkili olmaya çalışılacaktır. Tüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili afiş ve broşürler il genelinde topluma dağıtılacaktır. İlçelerde de İlçe Toplum Merkezleri tarafından eğitim programları uygulanacaktır.

11 Ocak 2018 salı günü Andera Alışveriş Merkezi içinde saat 12.30-16.00 arasında ve 12 Ocak 2018 tarihinde Çarşamba günü saat 10:00-16:00 arasında İl Sağlığı Müdürlüğü hizmet binasının Önünde stant kurularak tüberküloz (verem) hastalığı ve korunma yollarına ilişkin olarak bilgilendirme yapılacak ve bu sayede toplum duyarlılığı artırılmaya çalışılacaktır.

Cezaevi ve Kuran kursları gibi toplu yaşam alanlarında gerçekleştirilecek eğitimlerle tüberküloz (verem) hastalığının görülme sıklığı azaltılmaya çalışılacaktır. Yapılacak televizyon programları ve basın haberleri yoluyla da bu hastalıkla olan mücadelede toplum katılımı sağlanmaya çalışılacaktır.

Bilindiği üzere; verem hastalığına neden olan mikrop (Mycobacterium tuberculosis), hava yolu ile insana bulaşmaktadır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınmasıyla da diğer insanlara bulaşmaktadır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Bu kapsamda ilimizde faaliyet

veren Verem Savaş Birimi’nde (Merkez Toplum Sağlığı Merkezi’nde) veremin teşhis ve tedavisi ücretsiz yapılmaktadır. Ayrıca tüberküloz (verem) hastalığına yönelik olarak ilimiz genelinde Doğrudan Gözetimli Tedavi(DGT) programları da uygulanmaktadır.

Özetle;

· Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

· Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.

· Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın.

· Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

· Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

· Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir.

Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız.

“Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye”

Siirt kamuoyuna duyurulur. Saygılarımızla.

SİİRT İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Haber Sitesi