gül
24 Ekim 2017 Salı / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CUMHURİYET BAYRAMI, SİİRT'TE BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYET BAYRAMI, SİİRT'TE BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Siirt'te düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
29.10.2013 / 22:07:44     Ekleyen : Baykanhaber

Bayram kutlamaları 28 Ekim Pazartesi günü saat: 13:00 ‘da Cumhuriyet meydanında ATATÜRK anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.  

Siirt'te ATATÜRK Anıtı önünde düzenlenen törene; Siirt Valisi Ahmet Aydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Belediye Başkan Vekili Kamil Ural, kurum amirleri, Siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ile  basın mensupları katıldı.

Siirt’te büyük bir coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı programına vatandaşlarımız geçmiş yıllara oranla büyük ilgi gösterdi. 7'den 70'e herkes tek yürek oldu. Cumhuriyet Bayramında eline bayrağını alan vatandaşlar kutlamaları büyük bir heyecanla takip etti.

 

Cumhuriyet'in 90. yıldönümü ilimizde de coşkulu törenlerle kutlandı. Tebrikleri Makamında kabul eden Vali Ahmet Aydın, daha sonra Hükümet Konağı karşısında düzenlenen törende Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ve Belediye Başkan vekili Kamil Ural ile birlikte, halkın bayramını kutladı.

 

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Vali Ahmet Aydın, Cumhuriyetin bir ortak değerler bütünü olduğunu belirterek,“hiç kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, birinci sınıf vatandaş olarak gören, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kavrayan bir yönetim biçimidir.”dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti; yok edilmek istenen bir ulusun, bağımsızlığına kavuşmasının ve yeni bir devlet oluşmasının adıdır. Diyen, Vali Aydın, “dünya üzerindeki hiçbir mücadele, Türk Milleti’nin Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında verdiği mücadeleden, daha faziletli ve daha anlamlı değildir. Bu ülkede yaşayan herkes hürdür, birinci sınıf şerefli vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler; kanunlarla çerçevesi çizilen bir sistem içerisinde, özgürce kullanılabilmektedir. Herkes, aynı geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşmaktadır. Devlet halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu  “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir” ilkesi, Devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Bütün bunların teminatı; Cumhuriyettir.”dedi.

 

Bölgedeki gelişmeleri de değerlendiren Vali Aydın,”komşularımız olan Irak ve Suriye ile Mısır da yaşananları hep birlikte görüyoruz. Her gün onlarca, yüzlerce insanın ölümü, yüreğimizi burkuyor, kalbimiz kan ağlıyor. Halklar diktatörlüklerden bıkmış ve kendi kendini yönetmek istemiyle bir mücadele başlatmıştır. Ve ergeç bu mücadele başarıya ulaşacaktır. Çok hızlı değişen ve gelişen dünyada Milletler, Halklar artık diktatörlük rejimiyle  yönetilmek istememekte ve Cumhuriyet rejimi için mücadele etmektedirler. Biz Türk Milleti olarak 90 yıl önce bu mücadeleyi verdik ve Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduk. Bu açıdan çok şanslıyız. Cumhuriyetin kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Asırlarca barış, kardeşlik ve huzuru koruma adına, gerektiğinde uğruna yüz binlerce şehit verilerek, kazanılan ve korunan bu kutsal topraklarda, yaşayan vatandaşlarımız arasına, nifak tohumları ekmek isteyenler var. Türkiye'yi hedef alan açık ve gizli planlar, bölücü-yıkıcı politikalar, bu yolda kurulan tuzaklar, entrikalar, ittifaklar bitmemiştir ve bitmeyecektir. Dış mihraklar ve onların içerideki taşeronları, Türkiye’nin dünyada yükselen gelişmişliğini ve itibarını yok etmek, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, ulusumuzun birliğini bozmak için,  çeşitli adlarla sinsi planlarını uygulamaya çalışmaktadırlar. Bu gerçek karşısında; tek ve en sağlam güvencemiz, birlikteliğimizdir. İstiklal şairimiz, Mehmet Akif Ersoy bir şiirinde; “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça sineler, onu top bile sindiremez” diyerek, birlikteliğin gücünü ve önemini en güzel şekilde ifade etmiştir. Bu birlikteliğimizi koruduğumuz müddetçe, ne içerden ne de dışarıdan, bu millete düşmanlık edenler, asla kötü amaçlarına ulaşamayacaklardır.” diye konuştu.

 

Gençlere de seslenerek birlik ve beraberlik mesajları veren Vali Aydın “Türkiye Cumhuriyeti’nin, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu, unutmamalısınız. Yaşamınız boyunca, çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyü ve paylaşmayı benimsemelisiniz. Başkasının düşüncesine saygı gösterdiğiniz sürece, başarıya ulaşabilir ve kendi özgüveninizi de kazanabilirsiniz. Yaşamınızın her safhasında, Türkiye Cumhuriyetine, Cumhuriyetin kurumlarına ve Cumhuriyetin temel niteliklerine, sahip çıkma mücadelenizi verirken, milletimizin birlik ve beraberliğini bozacak unsurlara karşı, daima uyanık ve dikkatli olmalısınız. Cumhuriyet Gençliği olarak, sizlere güveniyoruz. Sizlerin de, milletimizin bu güvenini, yaşamınız boyunca unutmayacağınıza içtenlikle inanıyorum. Türk Milletini, aynı coşku ve duygu ile, tek vücut olarak birleştiren, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun silah arkadaşlarıyla, vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele ederken, görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi de, rahmetle ve şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu olsun.”diyerek sözlerini tamamladı.

 

Törende daha sonra öğrenciler günün anlamına ilişkin şiirler okudu. İlköğretim okulları ve liseler arası "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Folklor gösterisi büyük beğeni topladı. Vali Aydın ve diğer protokol üyeleri halkla birlikte halay çekti.

 

2013 yılı başında Siirt-Trabzon İl Gelen Meclisi'nin aldığı bir kararla kardeş şehir  seçilen Trabzon ilinden gelen Horon ekibi, halk dansları gösterisi, halkın büyük bir beğenisini toplayarak, Cumhuriyet coşkusuna renk kattı.

 

Cumhuriyet bayramı coşkusu, Takasbank Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından verilen konser ile devam etti.

 

Törende Vali Aydın 85 yaşındaki hasan Sorgun adlı vatandaşla daha önceden çektiği fotoğrafı hediye ederek, kendisiyle bir süre sohbet etti.

 

Tören grupları ve askeri birliklerin geçişinde de büyük bir coşku yaşandı.

 

Siirt’ te Cumhuriyet bayramı kutlamaları, Güres caddesinde Cumhuriyet konulu Fotoğraf sergisinin gezilmesi, Fener alayı Kardeşlik yürüyüşü, Halk dansları ve havai fişek gösterilerinin yanı sıra, Siirt Öğretmenevinde akşam saat: 20:00 da verilecek Cumhuriyet Resepsiyon’u ile sona erecek.

 

 

Güvenli E-ticaret
Kültür Sanat Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Güvenli e-ticaret
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10