Güvenli e-ticaret
24 Ekim 2017 Salı / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜÇ DİLLİ KENT’TE, ULUSLARARASI ÜÇ DİLLİ SEMPOZYUM YAPILDI.
ÜÇ DİLLİ KENT’TE, ULUSLARARASI ÜÇ DİLLİ SEMPOZYUM YAPILDI.
“Tillo Bilim Kültür etkinlikleri” kapsamında, Siirt Valiliği ve Siirt üniversitesinin işbirliği ile uluslararası üç dilli sempozyum gerçekleştirildi.
27.9.2013 / 17:14:49     Ekleyen : Baykanhaber

İl Kültür merkezinde gerçekleştirilen sempozyuma; Siirt valisi Ahmet Aydın, Siirt Ak Parti Milletvekilli Afif Demirkıran, Siirt Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Murat Erman, akademisyenler, kurum müdürleri, öğrenciler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt Üniversitesinden Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ın oturum başkanlığını yönettiği sempozyumda; Fas’ tan Moujahid El Amiri, Irak’tan Mohamed Choukri ile Tehsin Doski ve Hakkari üniversitesinden Halit Sadini akademisyen olarak katılarak, Türkçe, arapça ve kürtçe tebliğler sundu.

Sempozyumun oturum başkanlığını yöneten Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma konuşmasında; asırlardan beri farklı kültür ve medeniyetleri bir arada tutan ve yaşan Siirt’ in üç dilli kardeş kent konseptinin, bu gün üç dilli bir sempozyum ile daha da anlamlaştığını belirterek, ilim ve irfan şehri Siirt’ in sahip olduğu inanç ve kültür zenginliğinin ortaya konulması ve sahip olunan değerlerin gün yüzüne çıkarılması konusunda Siirt’ te önemli gelişmelerin yaşandığına vurgu yaptı.

Arapça ve Kürtçe yapılan tebliğleri tercüme ederek, katılımcılara anlatan Sırma, yayınlanacak tebliğlerin Türkçeye çevrilerek, basılacağını belirti.

Irak’ tan sempozyuma katılan Mohamed Choukri: İslami dönemde Siirt uleması ve onların ilim ve kültüre olan etkileri hakkında Arapça tebliğ yaparak, İslami dönemde Siirt, ulemaları ve medreseleri ile ilim ve kültür şehri olduğunu ifade etti.

Fas’ tan Moujahid El Amiri ise:Arapça yaptığı tebliğinde;“Müslüman ve toplum” konusunda bilgiler verdi.

Fas ve Türkiye arasında önemli bir kültür etkileşimi ve tarihi bir kardeşlik bağı olduğunu belirten El Amiri, “burada farklı kültürler ve dillerin kardeşçe yaşadığını gördüm. Bizim için de örnek olacak bir durum. Allah tüm Müslümanları birliktelik içinde kılsın. İnsanlar, Allahın sevgisini kalplere nakşettikleri zaman toplumda hoşgörü ve huzur hakim olacaktır. Dünyada yaşayan Müslümanlar İslam ahlakı ile barış ve huzur içinde yaşayabilirler.”dedi.

Irak Duhok Üniversitesinden Tehsin Doski de; Siirt şehrinin Müslümanlarca fethi konusunda önemli tarihi olaylara dikkat çekti.

Siirt ilinin savaşılmadan İslam egemenliğine geçtiğini ifade eden Doski, Hiristiyan bir Papazın “Siirt Günlüğü” adlı eserinde Siirt tarihi ile ilgili önemli bilgilere ışık tuttuğunu belirtti.

Hakkari’den Sait Sadini ise;Türkçe yapığı tebliğinde Mutasavvıf Şeyh Müşerref Özcan’ın yaşamı ve eserleri hakkında bilgiler aktardı.

Mutasavvıf Şeyh Müşerref Özcan’ın Ahmed-i Hani ve Melay-i Cizer-i gibi el yazması bir divanı ve 350 Şiiri ve 500 yakın mektubunun olduğunu ifade eden Sadini;”eserlerin birçoğunu Kürtçe, farsça ve Arapça yazılmıştır. Şiirlerinde Hz. Muhammet (s.a.v.) büyük bir sevgi vardır. Toplumda mütevazı kişiliği ile okumaya ve edepli olmaya çok büyük önem vermiştir.”dedi.

Program sonunda panelistlere ve emeği geçen teşekkür eden Vali Ahmet Aydın;’Tillo Bilim kültür günleri kapsamında düzenlenen etkinliklerle Siirt’ in sahip olduğu inanç ve kültür turizmini ve önemli değerlerini tanıtılması ve gün yüzüne çıkarılması bakımından Siirt’ te önemli gelişmelerin yaşandığını’ belirtti.

Daha sonra Sempozyuma katılan akademisyenler, Vali Ahmet Aydın’ ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

 

baykanhaber
Kültür Sanat Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Güvenli E-ticaret
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10