logo
23 Ekim 2017 Pazartesi / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gültekin Sâmanoğlu unutulmadı
Gültekin Sâmanoğlu unutulmadı
Gültekin Sâmanoğlu unutulmadı
27.9.2013 / 15:03:50     Ekleyen : Baykanhaber

Hisar Grubu şairlerinden Gültekin Sâmanoğlu, vefatının 10. yılında Basın İlan Kurumu ve ESKADER’in işbirliğiyle “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programında anılacak. Toplantı, 23 Eylül Pazartesi günü Basın Müzesi’nde saat 15.00’te başlayacak.

 

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

         Edebiyat ve basın dünyamızın unutulmayan simâlarından Gültekin Sâmanoğlu, vefatının 10. yılında Basın İlan Kurumu ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin birlikte düzenlediği bir programda yâd edilecek.

İki kuruluşun ortak düzenlediği “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programının 6’ncısı, 23 Eyül 2013 Pazartesi günü Çemberlitaş’taki Basın Müzesinde saat 15.00’te başlayacak. Bu programda, Cumhuriyet devri Türk şiirinde önemli yeri olan Hisar dergisinin şairleri arasında bulunan Gültekin Sâmanoğlu ele alınacak. Gazeteci yazar Ahmet Özdemir, uzun yıllar birlikte çalıştığı rahmetli şair ve yazar Gültekin Sâmanoğu’nun hayatını, eserlerini ve şiirlerini hâtıralar eşliğinde anlatacak. Mehmet Nuri Yardım’ın takdimini yapacağı toplantının ardından Gültekin Samanoğlu’nun fotoğraflarından, yazılarından ve eserlerinden meydana gelen sergi gezilecek. Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi için 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonlar aranabilir veya www.sanatalemi.net sitesi ziyaret edilebilir.

 

                   HİSAR’IN ŞAİRİ

         Gültekin Samancı (Sâmanoğlu) 2 Kasım 1927’de Konya’da doğdu. 1947 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ni, 1949’da Harp Okulu’nu bitirdikten sonra, Subay olarak yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptı. 1959 yılında kendi isteğiyle ordudan ayrıldı. Basın Yayın Turizm Bakanlığı’na girdi. Bir yıl sonra İç Basın Müdürü oldu. 1961’de, 195 sayılı Kanun gereği, Basın İlân Kurumu’nun ilk kuruluş işlemlerini yapmak üzere, Bakanlar Kurulu tarafından teşkil edilen beş kişilik kurula atandı. Aynı yıl Kurum Genel Kurulu’nda Hükümet Temsilcisi olarak görevlendirildi. Genel Kurul tarafından Yönetim Kurulu’na seçildi. Bu görevi 1967’ye kadar sürdürdü. 1967 yılında Basın İlân Kurumu Genel Müdür Yardımcılığına, 1973’de de Genel Müdürlüğe getirildi. Bu görevini hayatının sonuna kadar başarıyla sürdürdü.

         Gültekin Sâmanoğlu, 1988 ve 1992 yıllarında dörder yıl olmak üzere iki dönem TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde düzenlenen Anadolu Basını Bölge toplantılarına katıldı. Basın, Yayın, Dil, Edebiyat ve Kültür konulu pek çok toplantıya katıldı, komisyonlarda çalıştı, bildiriler sundu. 1987 yılında “Anadolu Basını Üstün Hizmet Ödülü”nü aldı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından seçilen “Son Kırk Yılın En Başarılı Gazetecileri” arasında yer aldı. Kültür, sanat ve turizmle ilgili bir çok sivil toplum örgütünün üyeleri, yöneticileri arasında bulundu. Cumhuriyet döneminin önde gelen şairlerinden biri olan Gültekin Samancı, edebiyat alanında Sâmanoğlu soyadını kullandı. Türk edebiyatında bir ekol olan Hisar dergisi kurucuları ve Hisarcı şair ve yazarlardan biriydi. 1983 yılında, Sturga Şiir Şöleni’nde Türkiye’yi temsil etti. 1950 sonrası şiir ve yazılarını Hisar dergisinde yayınlamaya başladı. Hisar’ın çıkmadığı dönemde ve kapandıktan sonra. Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Türk Dili ve Çağrı gibi dergilerde imzası görüldü. Evli, biri kız, biri erkek iki çocuğu ve üç torunu bulunmaktaydı. Şiirleri Alacakaranlık ve Uzun Vuran Gölge adlı kitaplarda yayınlanmıştı. Cahit Sıtkı Tarancı ve Kemalettin Kumu’ya dâir iki kitabı daha bulunmaktaydı. Kültür, sanat ve turizmle ilgili birçok sivil top­lum örgütünün üyeleri ve yöneticileri arasında bulundu. 11 Nisan 2003 tarihinde hayata veda etti.

 

 

Yazı ve Editörlük Kursu başlıyor

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

 

         Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım yönetimindeki “Yazı ve Editörlük Kursu”nun yeni dönemi başlıyor. Dersler, Çemberlitaş’taki Birlik Vakfı’nda, 29 Eylül Pazar günü saat 13.00’te başlayacak.

         Mehmet Nuri Yardım’ın idaresindeki Yazı ve Editörlük Kursu, 29 Eylül Pazar günü başlayacak. Pazar günleri saat 13.00’te başlayacak olan kurs, saat 16.00’da sona erecek. Toplam iki ay sürecek olan kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin Birlik Vakfı’na müracaat etmesi gerekiyor. 0 (212) 51641 27 – 564128 numaralı telefonlardan da bilgi almak mümkün. www.birlikvakfi.org.tr internet sitesinde ayrıntılı bilgi de bulunuyor. Eposta adresi ise şöyle: info@birlikvafi.org.tr ; birlikvakfi@hotmail.com

        

                            KURSA İLGİ BÜYÜK

Beş yıldan beri aralıksız devam eden “Yazı ve Editörlük Kursu”na her dönem büyük bir ilgi gösterildiğini belirten kurs hocası Mehmet Nuri Yardım, “Cağaloğlu, Üsküdar, Fatih ve Çemberlitaş’ta daha önce verdiğimiz kurslara özellikle yazı yazmayı sevenler büyük ilgi gösterdi. Bu dönem de inşallah kursumuz faydalı çalışmalarla devam edecek.” dedi. Kursta edebiyat ve gazetecilik alanlarında yaklaşık 30 türde dersler verildiğini belirten Yardım, özetle şunları söyledi:

“Yazı türlerinin yanı sıra ‘yayınevi editörlüğü’, ‘gazete editörlüğü’, ‘dergi editörlüğü’ ve ‘internet sitesi editörlüğü’ sahalarındaki bilgilerimizi kursiyerlerimizle paylaşıyoruz. Kursa devam edenlerin düzenli olarak yazı yazma alışkanlığını elde ettiklerini görüyor, bu sonuca seviniyoruz. Meslek olarak yazı hayatını seçecek olanlara, gazete, yayınevi, dergi ve internet sitelerinde çalışmak isteyenlere yol gösterip yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

 

Sanatalemi.net’te 7 dalda Edebiyat Yarışması

Bugün aramızda bulunmayan 7 Sanatalemi.net sitesi yazarı adına düzenlenen edebiyat yarışmasının 3’ncüsü açıklandı. Yarışma, Makale, Hâtıra, Köşe Yazısı, Deneme, Şiir, Hikâye ve Portre dallarında gerçekleştiriliyor.

 

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne bağlı olarak yayın yapan Sanatalemi.net, daha önce sitede köşe yazarlığı yapan vefat etmiş yedi yazarı için açtığı ortak edebiyat yarışmasının üçüncüsünü gerçekleştiriyor. Makale, Hâtıra, Köşe Yazısı, Deneme, Şiir, Hikâye ve Portre dallarında açılan yarışma, Abdurrahim Balcıoğlu, Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Altan Deliorman, Hamit Can, Olcay Yazıcı ve Ümit Fehmi Sorgunlu adına düzenleniyor. İki yıl önce başlayan ve her yıl tekrarlanan yarışma ile hem yazarların adının yaşatılması, hem de genç edebiyatçıların teşvik edilmesi amaçlanıyor. Yarışmacılar sadece bir dalda ve yalnızca bir eserle yarışmaya iştirak edebiliyorlar. Son katılma tarihi 14 Ekim 2013. Sonuçlar 25 Ekim 2013’te açıklanacak, ödül töreni ise 1 Kasım 2013 tarihinde yapılacak. Yarışmayla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin sanatalemi@gmail.com adresine yazmaları gerekiyor.

         Sanatalemi.net 3. Edebiyat Yarışması’nın kategorileri ve ithaf edildikleri yazarlar şöyle: Makale (Abdurrahim Balcıoğlu), Hâtıra (Ahmed Yüksel Özemre), Köşe Yazısı (Ergun Göze), Deneme (Hamit Can), Şiir (Olcay Yazıcı), Hikâye (Ümit Fehmi Sorgunlu), Portre (Altan Deliorman). Bu arada kaleme alınacak metinlerin ithaf edildikleri yazarlar hakkında olması gerekmiyor.

         İnternet dünyasında yedinci yılını 10 Ağustos 2013’te dolduran, Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bünyesinde hizmet veren Sanatalemi.net, Türkiye’nin en çok takip edilen sanat siteleri arasında bulunuyor. Sanatalemi.net, 10 Ağustos 2006 tarihinde Mehmet Nuri Yardım ve bir grup arkadaşı tarafından kurulmuştu. Her gün yeni haber ve yazılarla yenilenen site, yedi yıldan beri aralıksız olarak yayınına devam ediyor. Site, internet dünyasının kültür sanat alanında bir ‘okul’ olma başarısını yakalamış durumda. Sanatalemi.net’de düzenli olarak yazan 39 köşe yazarı bulunuyor.

                          İSİMLERİ YAŞATILACAK

Başından beri güçlü bir yazar kadrosuna sahip olan sitede, daha önce Sanatalemi’nde yer alan, vefat etmiş yedi yazar adına açılan edebiyat yarışmasına, sadece amatörler ile kitabı bulunmayan şair ve yazarlar katılabiliyor. Edebiyat yarışmasına iştirak etmek isteyenler, eserlerini elektronik posta ile yarisma.sanatalemi@gmail.com elektronik posta adresine gönderebilecekler. Arzu edenler ise normal mektup adresine (Edebiyat Yarışması, ESKADER, Cağaloğlu, Alemdar Mahallesi, Çatalçeşme Sokağı, İmamoğlu İşhanı, No: 4-8 Fatih-İstanbul) yazı ve şiirlerini yollayabilecekler. Yarışmacıların, yazıların başına hangi türde katılmak istediklerini, açık posta adresleri ile diğer iletişim bilgilerini belirtmeleri gerekiyor. 14 Ekim 2013 tarihine kadar gönderilmesi gereken eserler, Sanatalemi.net yazarları ve ESKADER yöneticilerinden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen edebî çalışmalar, daha sonra Sanatalemi.net’te yayımlanacak. Her türde birinci, ikinci ve üçüncü seçilen eserler ile mansiyona kalan çalışmalar, 25 Ekim 2013 tarihinde açıklanacak. Özel ödüllerle, vefat etmiş yazarların eserlerinin dereceye girenlere armağan edileceği yarışmanın töreni, 1 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

                   YAZARLARA VEFA BORCU

         Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sanatalemi.net sitesinin kurucusu ve ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, “Sanatalemi.net sitesinde daha önce köşe yazarlığı yapmış 7 değerli isim adına bu edebiyat yarışmasını düzenliyoruz. Abdurrahim Balcıoğlu, Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Altan Deliorman, Hamit Can, Olcay Yazıcı ve Ümit Fehmi Sorgunlu irfan hayatımıza, fikir dünyamıza ve edebiyat âlemine hizmet etmiş seçkin şahsiyetlerdi. Onları rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Sitemize yazma konusundaki tekliflerimizi hemen kabul etmiş ve yıllarca Sanatalemi.net’te düzenli olarak köşe yazıları yazmışlardır. Biz de bir vefa borcu olarak hem isimlerini ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak hem de yeni şair ve yazarların ortaya çıkmasını ve teşvik edilmelerini sağlamak amacıyla böyle bir yarışmayı üçüncü senedir yapıyoruz. İnşallah bu yarışma sayesinde hem merhum üstatları hatırlatmış, hem de yeni genç kalemleri, düşünce, sanat ve edebiyat dünyamıza kazandırmış olacağız. Edebiyatı ve yazmayı seven yetenekli gençlerimizi bu yarışmaya katılmaya dâvet ediyorum.”

 

                   YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI

         Sanatalemi.net 3. Edebiyat Yarışması’na herkes katılabiliyor. Ancak profesyonel ve eseri bulunan yazar ve şairler iştirak edemiyor. Gönderilecek metinlerde günümüz Türkçesinin kullanılması gerekiyor. Şiir ve yazı metinlerinde çok ağdalı Osmanlı Türkçesi veya aşırı Öztürkçe kelimelerin bulunmaması icap ediyor. Şiirler iki sayfayı aşmamalı, hikâyeler 10 sayfadan fazla olmamalıdır. Portre, hâtıra, deneme, makale ve köşe yazılarının da A4 olarak 3 ilâ 5 sayfa arasında kaleme alınması şarttır. Yazarlar ve şairler, bu eserlerinin ESKADER sitelerinde yayımlanmasını baştan kabul etmiş bulunacaklar. Her 7 dalda dereceye giren ilk üç eser Sanatalemi.net, Medeniyetimiz.com ve Bizimsemaver.com sitelerinde yayımlanabilecek. Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması’yla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 (212) 5112323 ile 0 (212) 5112324 numaralı telefonları aramaları veya www.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor. Elektronik posta: sanatalemi@gmail.com

 

Güvenli e-ticaret
Kültür Sanat Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10baykanhaber
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10