23 Ekim 2017 Pazartesi / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul'da Siirt Günleri Etkinlikleri Hızlı Başladı!
İstanbul'da Siirt Günleri Etkinlikleri Hızlı Başladı!
Siirt Valiliği tarafından "3 Dilli Kardeş Şehir Siirt" sloganıyla İstanbul Feshane'de düzenlenen "Siirt Günleri"nin açılışı yapıldı.
1.9.2013 / 13:21:44     Ekleyen : Baykanhaber

Siirt Valiliği tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 29 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında İstanbul Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Siirt Günleri"nin açılışı yapıldı.

Üç Dilli Kardeş Şehir Siirt’in tanıtılacağı "Siirt Günleri" 29 Ağustos Perşembe günü Vali Ahmet Aydın önderliğinde açıldı. Açılışa Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı ve Siirt Mlletvekili Afif Demirkıran, Siirt Milletvekili Osman Ören, 23. Dönem Siirt Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman'ın yanında Siirtli ve Siirtli olmayan pek çok akademisyen, sanatçı, iş adamı ve vatandaşların katılımı ile başladı.

"Siirt'i İstanbul'a Taşıdık"


Açılışta konuşan Siirt Valisi Ahmet Aydın Siirt Günleri’nin İstanbul’da ilk defa böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini ifade ederek Siirt'in çözüm süreci ile kabuğunu daha hızlı bir şekilde kırmaya başladığını söyledi.

Vali Aydın konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Siirt, üç ayrı dilin kardeşçe yaşadığı bir il olması münasebetiyle Türkiye'ye örnek olmalıdır. Siirt, doğasıyla, manevi zenginlikleri ile keşfedilmeyi beklemektedir. Siirt'e gidemeyenler ve yakın zamanda gitme fırsatı olmayanlar için Siirt’i İstanbul’a taşıdık. Tüm hemşerilerimizi Feshane’ye bekliyoruz.”

İstanbul Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Siirt Günleri"nin açılışı yapıldı.

Açılış törenine katılan Bakan Bağış, memleketi olan Siirt'in çok önemli özellikleri bulunduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin ilk kazandığı seçimden sonra Siirt'ten milletvekili seçildiğini anımsatan Bağış, "Siirt, ders kitaplarında bile yazan bir şiir nedeniyle hapis yatan, birileri tarafından 'muhtar bile olamaz' denilen yiğidi, başbakan yaparak dünya vicdanının sesi oldu. Bu olay, Türk demokrasisinin dönüm noktalarından biridir" diye konuştu.

Gezi Parkı olaylarına da değinen Bağış, şöyle devam etti:

"Taksim'de birileri, Türkiye'nin başına çorap örmeye çalıştı. Taksim'de beceremediklerini maalesef kardeş ülke Mısır'da başardılar. Şu an orada tecavüze uğramış bir demokrasi var. 70 yıl diktatörler yüzünden inlemiş medeniyetin anası Mısır'da, ilk defa halkın seçtiği cumhurbaşkanının, kendi atadığı genelkurmay başkanı tarafından hapsedilmesine, halkın oylarıyla kabul edilmiş anayasanın ayaklar altına alınmasına sessiz kalındı."


"CHP içerisinde yayılan bir 'Sarıgül' kokusu var"

Bakan Bağış, Suriye'de de yürekleri burkan acı olayların yaşandığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Suriye'de bebeklerin katledilmesi karşısında hangimizin yüreği sızlamadı? Şöyle bir geçmişe baktığımız zaman, 2,5 yıl önce Türkiye'nin söyledikleri var. Türkiye ilk günden itibaren, 'Bugün Suriye'de yeni bir Halepçe, Srebrenitsa, Saraybosna yaşanmasın. Eli kanlı Esed diktatörüne fırsat tanınmasın' dedi. Şimdi dünya döndü dolaştı, bizim dediğimiz yere geldi. Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını bütün dünya kabul etti, bir tek üç kişi kaldı. Eli kanlı Esed, Kuzey Kore ve Türkiye'de de CHP Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu. Sanıyorum son zamanlarda CHP içerisinde yayılan bir 'Sarıgül' kokusu var. Bu koku aklını başından aldı götürdü, sapla samanı birbirine karıştırmaya başladı. Bugüne kadar CHP'den birinin Esed'i kınadığını gördünüz mü? Kınayamadılar. Hala anlamakta zorlandığımız bir mezhep kardeşliği içinde onu alkışlayan, hatta destekleyenler var."

Türkiye'de demokrasiye, ekonomiye, istikrara sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Bağış, "Bakın, Türkiye'de farklı bir dönem yaşanıyor. 40 yıldır süren terör belasına son verdik. Artık insanların etnik kökeni, ana dili, siyasi kimliğini saklayacağı karanlık günler bitti ama bu kolay olmadı. Hepimiz aynı bayrağa, vatana sevdalıyız, hizmet ediyoruz. Mesela bugün hepimiz Siirtliyiz" ifadelerini kullandı.

"Kör düğümü siz çözdünüz"

Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Siirt'in Türkiye'deki kardeşlik açısından önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Şahin, "Bu memleket, kardeşlik tohumlarının atıldığı, fitne tohumlarına karşı duran bir memleket. Siirt, İbrahim Hakkı Hazretleri, Veysel Karani Hazretleri gibi mübarek isimlere ev sahipliği yapmış bir yer. Bugünlerde küreselleşmeden, tek tip olmaktan yakınıyoruz. Bugün buna, 'Bir dakika. Siirt var, insanlık, kardeşlik var' diyoruz. Sayın bakanım Bağış'ın söylediği gibi, Siirt, Türk siyasi tarihinin en önemli düğüm noktası olan bir olayı çözdü. Kör düğümü siz çözdünüz. Bugün bu noktadaysak, o en önemli dönüm noktasıdır" dedi.

Numan Kurtulmuş, Siirt'i Tanıttı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise bu tür organizasyonların, küresel kültür karşısında ezilen, yok olan yerel kültürleri yaşatma, gelecek kuşaklara aktarma anlamında çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirtti.

Siirt'in, bu topraklardaki birlik beraberlik, kardeşlik, insanlık ve akrabalığın yaşatılmasında önemli bir yer tuttuğunu aktaran Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Siirt, Türk, Arap, Kürt ve farklı etnik yapıların bir arada yaşadığı, herkesin ortak bir geleceği paylaştığı bir kent olarak İslam medeniyetinin en canlı örneklerinin yaşandığı bir şehir. Bunları sonraki nesillere aktarmada önemli bir görev yürütüyor bu tür toplantılar. Ortak bir geleceği inşa etme çabasını bu tür toplantılarda yaşatacağız. Kendi medeniyetinimizi böylece daha iyi tanıtacağız. Siirtlileri çok yakından bilen biri olarak söylüyorum, bu değelerin yaşanması ve yaşatılmasına Türkiye ve Orta Doğu'nun çok ihtiyacı var."

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da İstanbul'da ilk kez Siirt ile ilgili böyle bir program yapıldığını ifade ederek, "Siirt'in keşfedilmeyi bekleyen çok şeyi var. İstanbul'da çok sayıda Siirtli kardeşimiz var. Siirt bir medeniyet, lezzet durağıdır ama bana göre en çok sıcak havası gibi, sıcak, imanlı yüreklere sahip insanlarının tanınması lazım" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır da etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, her yıl devam etmesi dileğinde bulundu.

Türküler Söylendi, Halaylar Çekildi

Siirt Günleri'nin ilk gününde çalınan Türkçe, Kürtçe ve Arapça eşliğinde türküler söylendi, halaylar çekildi.

Siirtli hemşehrimiz Deniz Toprak'ın da konser verdiği etkinliklerde, Siirtli yazarlar kitaplarını imzaladı. Etkinliklerin ilk günü, gece geç saatlere kadar sürdü.logo
Kültür Sanat Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10logo
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.8.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10