Güvenli e-ticaret
22 Kasım 2017 Çarşamba / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Musa Çolak, Kurtalan İlçesine Bağlı Beykent Köyünde İncelemelerde Bulundu.
Vali Musa Çolak, Kurtalan İlçesine Bağlı Beykent Köyünde İncelemelerde Bulundu.
Vali Musa Çolak, Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can ve diğer yetkiller ile birlikte, Kurtalan İlçesine bağlı Beykent köyünde incelemelerde bulundu.
06.07.2012 / 22:55:20     Ekleyen : Baykanhaber

VALİ MUSA ÇOLAK, KURTALAN İLÇESİNE BAĞLI BEYKENT KÖYÜNDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

Vali Musa Çolak, Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can ve diğer yetkiller ile birlikte, Kurtalan İlçesine bağlı Beykent köyünde incelemelerde bulundu.

Vatandaşların sorunlarını dinleyen Vali Musa Çolak,sırasıyla yaban hayatını korumak amacıyla doğaya kınalı keklikler bırakıldı, Köyde Taziye ziyaretlerinde bulundu. Beykent TRT verici istasyonunda denetimlerde bulundu.

YABAN HAYATINI KORUMAK AMACIYLA, DOĞAYA KINALI KEKLİK BIRAKTILAR

Siirt’ e, doğa ve yaban hayatını koruma programı kapsamında, doğaya 300 kınalı keklik bırakıldı.

Siirt Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nce, doğa ve yaban hayatını koruma programı çerçevesinde, Gaziantep Keklik Üretme Çiftliğinden getirilen 1000 adet kınalı Keklik,’ ten 300 adedi, Kurtalan ilçesine bağlı Beykent köyünde doğaya bırakıldı.

Siirt Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nce belirlenen program çerçevesinde, Kurtalan İlçesine bağlı Beykent köyü sınırları içinde bulunan, yerleştirme sahasında düzenlenen programa; Siirt Valisi Musa Çolak, Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can, Orman ve Su İşleri Müdürü Nevzat Amcalar, Beykent köyü muhtarı Hadi Korkmaz ve diğer yetkiller katıldı.

Vali Musa Çolak burada yaptığı açıklamada;”Doğa ve yaban hayatı koruma kapsamında, çeşitli sebeplerden dolayı sayıları azalan kınalı kekliklerin popülasyonunu artırmak ve nesillerinin devamlılığının sağlamak amacıyla, 300 kınalı Keklik’i doğal yaşam alanlarına bırakıldığını, Keklikler doğaya bırakılmadan önce 7 günlük doğaya adaptasyon çalışmalarına tabi tutulduğunu, geriye kalan 700 Keklik’ inde belirli aralıklarla, Pervari, Eruh ve Şirvan ilçemizdeki doğal yaşam alanlarına bırakılacağını” söyledi.

Vatandaşlardan, doğaya bırakılan kekliklere sahip çıkmasını isteyen Vali Musa Çolak, “doğada nesli azalan ve tehdit altında olan türlerin suni ortamlarda çoğaltılarak, tekrar doğaya bırakılması, doğanın korunması ve doğa bilincinin gelişmesi bakımından önemlidir. Son yıllarda ülkemizde bir çok ölüme neden olan kenelerin azalmasına fayda sağlayan bu hayvanlar, aynı zamanda ekolojik dengenin korunmasında da biyolojik mücadeleye katkı sağlıyor.”dedi.

Doğaya keklik yerleştirme çalışmalarımızın başarıya ulaşması için, yöre insanının doğal dengenin korunmasında, daha duyarlı davranmaları gerektiğne vurgu yapan Vali Musa Çolak, av ile ilgili yasaklara da uyulmasının önemine değindi.

Daha sonra, Kurtalan İlçesine bağlı Beykent köyü sınırları içinde bulunan, yerleştirme sahasında, 300 Kınalı keklik doğayla bırakıldı.

Keklikler doğaya bırakılmadan önce, 7 günlük doğaya adaptasyon çalışmalarına tabi tutuldu.

VALİ MUSA ÇOLAK, BEYKENT KÖYÜNDE VATANDAŞLARIN SORONLARINI DİNLEDİ.

Siirt Valisi Musa Çolak, beraberinde Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can ve diğer yetkililerle birlikte, Beykent köyünde vatandaşlarla biraraya gelerek, köyün sorunlarını dinledi.

Köy girişinde, kalabalık köylüler tafafından karşılanan Vali Musa Çolak ve beraberindeki heyet için kurban edilmek istenen koyunun kesilmesine izin vermeyen Vali Çolak, hayvanı bağışladığını belirtti.

Daha sonra Beykent köy kahvesinde vatandaşlarla biraraya gelen Vali Musa Çolak,”Siirt İlimiz, asırlardan beri farklı kültürleri bir arada yaşatmış, barış, kardeşlik ve huzur kentidir. Çağımızda bütün insanların barış içinde, birbirini sevip sayarak yaşama isteği, her gün biraz daha artmakta ancak bunun gerçekleşmesi, insanların, birbirlerini sevip saymaları ve karşılıklı hoşgörü içinde bulunmalarına bağlıdır.Bu bakımdan kardeş olduğumuzu, akraba olduğumuzu unutmaksızın, acılarımızı, sevinçlerimizi paylaşmak, işbirliği güçbirliği yaparak, geleceğe ilişkin ortak akıl üretip, yolumuza devam edersek, mutlu yarınlar hepimizin olacaktır.Bu bölgenin insanları olarak hepimiz bir ve beraberiz. Dost ve kardeşiz. Kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, aramıza nifak tohumları ekmek isteyen karanlık güçlere, asla itibar etmeyin. Aranıza sokmayın.”dedi.

Türkiye’ nin çok güçlü bir ülke olduğunu belirten Vali Musa Çolak, “birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe, altından kalkamayacağımız hiç bir sorun yoktur. Son yıllarda Hükümetimiz tarafından bölgemize çok önemli kaynaklar aktarılmaktadır. Ülkemizin en önemli kırsal kalkınma projelerinden olan KÖYDES kapsamında,ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın çağın gerektirdiği yaşam standardına kavuşması için, eğitim’den sağlığa, kültür turizmden, ulaşıma, tarımdan, hayvancılağa kadar, bir çok alanda, halkımızın da destekleriyle çok önemli çalışmalar yaptık, halende yapmaya devam ediyoruz.Özelikle buradan tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize seslenmek istiyorum, Gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığımız tarafından başlatılan “Kırsal kalkınma programları” kapsamında % 80 ‘ lere varan hibe programlarından mutlaka yararlanın. Amacımız, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde, medeniyetin nimetlerinden en iyi şekilde yararlandırılmalarını sağlamak ve yaşam kalitelerini yüksetmektir.” diye konuştu.

Daha sonra köy meydanında köy muhtarı ve vatandaşlar tek tek söz alarak, köyün sorunlarını dile getirdiler.

Vali Musa Çolak, Vatandaşların sorunlarını ilgililere not aldırarak, Köy içindeki yollara, parke taşlarının döşenmesini, Köydes kapsamında bütçe imkanları doğrultusunda, Kurtalan Kaymakamlığınca yapılacağını, yine Beykent köyümüzün yeni içme suyu hatının Köydes kapsamında Kaymakamlıkça yapılacağını ayrıca sağlık evi için tibbi malzeme yardımında bulunulacağını,Köyde ikamet eden Şakir Tatlı adlı ihtiyaç sahibi vatandaşımıza da Vakıf imkanları doğrultusunda barınma yardımında bulunulacağını söyledi.

VALİ MUSA ÇOLAK, AKKURT AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU.

Vali Musa Çolak, Beykent köyünde Vefat eden Abdullah Akkurt adlı vatandaşın ailesini köyde kurulan taziye evinde ziyaret ederek, başsağlığı diledi. Acılarını paylaştı.

Akkurt ailesine ve tüm köylülere başsağlığı dileğinde bulunan Vali Musa Çolak, “Devlet olarak her zaman Vatandaşlarımızın yanındayız, Vatandaşlarımızla bir ve beraberiz, her türlü acılarını ve mutluluklarını sevinçlerini paylaşıyoruz, İlimiz belde ve köyleriyle birlikte taziye kültürünün, birlik ve beraberliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın yaşandığı örnek bir ildir. Bu kültürel değerlerimizi mutlaka yaşatalım.Çünkü bu değerler aynı zamanda inancımızın da bir gereğidir. Bu duygularımla Merhuma Allah’tan rahmet diler, acılı ailemize de başsağlığı diliyorum,” şeklinde konuştu.

Akkurt ailesi bireyleri’de “bizleri bu acılı günde ziyaret ederek, acılarımızı paylaşan, ve taziye ziyaretinde bulunan sayın Valimize teşekkür ederiz.”dediler.

Daha sonra Beykent köyü taziye evinde, köy imamı tarafından Merhum Abdullah Akkurt ruhuna dua okundu.

VALİ MUSA ÇOLAK,TRT BEYKENT VERİCİ İSTASYONU’NU DENETLEDİ.

Vali Musa Çolak, Beykent Köyü mülki sınırları içinde yer alan,Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Beykent Verici istasyonunu ziyaret ederek, denetim ve incelemelerde bulundu.

Buradaki yetkililerden bilgi alan Vali Çolak, hizmet binasında yayınların verildiği bölümü gezdi.

Vali Musa Çolak hizmet binasının büyük bir onarıma ihtiyaç olduğunu belirterek, TRT Diyarbakır bölge müdürü İlyas Aksoy ile telefonda görüşerek, hizmet binasının ve çevre düzenlemesi ile İHT duvarının onarılmasını istedi. Valilik olarakta Karasal yayın yapan bu verici istasyonların önemli bir hizmet sunduğunu belirtti.

Daha sonra Beykent köyü Asayiş Jandarma karakol komutanlığını denetleyen Vali Musa Çolak, ve beraberindekiler buradan ayrıldı.

VALİ MUSA ÇOLAK KURTALAN TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİNİ DENETLEYEREK İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Musa Çolak, Kurtalan İlçemizde bulunan, TMO Kurtalan Ajans Amirliğini ziyaret ederek, Müdür Ali Karataş’ tan ofis alımları hakkında bilgi aldı.

Ali Karataş açıklamasında, Kurtalan Ajans Amirliğinde günlük hububat alımların başladığını belirterek, randevu sistemi ile çiftçilerimize gerekli kolaylığın sağlandığını,uzun kuyruklara son verildiğini belirterek, günlük alımın 700 tondan 1200 tona çıkardıklarını söyledi.

Vali Musa Çolak ise yaptığı konuşmada, “ İlimizde bu yıl buğday ekim alanlarının daha da genişleyerek, geçen yıl 11 bin ton olan hububat alımı, bu yılda ise 20 bin ton olarak gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 2012 yılında bol ürün alındığını, özellikle buğday ve arpa alımlarında istenilen verimliliğe ulaşıldığını, çiftçilerimizin zarar etmesinin önüne geçildiğini ve alımların devam ettiğini” söyledi.

Geçmiş yıllarda TMO'nun ürün bedelini bir ay sonra ödemeye başladığını kaydeden Vali Musa Çolak, 2012'de ilk kez 10 gün sonra çiftçiye ödeme yapılacağını belirtti.

Vali Çolak Çiftçilerimizin anız yakarak toprağın ekolojik yapılarını bozduklarını ve toprağı verimsiz hale getirdiklerini belirterek, bu konuda daha dikkatli olunmasını da sözlerine ekledi.


Kurtalan Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Güvenli e-ticaret
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Güvenli e-ticaret dükkanı.
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10