22 Kasım 2017 Çarşamba / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Musa Çolak, Kurtalan İlçesinde Gerçekleşen Projeleri İnceledi.
Vali Musa Çolak, Kurtalan İlçesinde Gerçekleşen Projeleri İnceledi.
Vali Musa Çolak ;“Kırsal kalkınma Programları kapsamında,gerçekleştirilen projeler ile, Siirt,te Tarım ve Hayvancılık alanında önemli gelişmelerin yaşandığını” söyledi.
14.06.2012 / 23:25:53     Ekleyen : Baykanhaber

Vali Musa Çolak ;“Kırsal kalkınma Programları kapsamında,gerçekleştirilen projeler ile, Siirt,te Tarım ve Hayvancılık alanında önemli gelişmelerin yaşandığını” söyledi.
Siirt Valisi Musa Çolak, Gap Kırsal kalkınma Programı Projesi ve Sosyal Destek Programları (Sodes) kapsamında, yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve incelemek üzere, Kurtalan İlçemizde incelemelerde bulundu.

SİİRT FISTIĞINI GELİŞTİRME PROJESİ İLE,132 DÖNÜMLÜK ATIL DURUMUNDAKİ ARAZİ TARIMA KAZANDIRILDI.

Vali Musa Çolak, ilk olarak Siirt Kurtalan karayolu üzerinde, Aktaş köyü mülki sınırları içinde bulunan mülkiyeti İsmail Koceman’ a ait 132 dönümlük atıl durumda bulunan arazide, Köye Dönüş ve rehabilitasyon Projesi kapsamında, gerçekleştirilen tarımsal çalışmaları inceledi.

İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan Vali Musa Çolak, “Siirt Fıstığı modeli geliştirme projesi kapsamında, İsmail Koceman adlı Çiftçiyi ait, atıl durumdaki 132 dönümlük arazinin, tarıma kazandırılmasının oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirterek, İl Tarım Müdürlüğümüzce 1600 metre tel örgü, 4 bin demir dikme desteği sağlanarak, arazide 2700 fıstık fidanının dikildiğini” belirtti.

Vali Musa Çolak, Siirt, Tarım ve Hayvancılık alanında gerçekleştirilen Projelerle kalkınıyor, Tarım ve hayvancılık ilimiz için lokomotif bir sektördür. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve müteşebbislerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesi ve artırılması için çaba gösterdiklerini ifade ederek, ilimizin ekonomisinin can damarı olarak görülen tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için devlet olarak her türlü desteğin verildiğini,” söyledi.

İsmail Koceman adlı Çiftçi ise yaptığı konuşmada; “132 dönümlük arazinin tamamen taşlık ve atıl durumda olduğunu belirterek, Devletimizin büyük destekleri ve kendi imkanlarımız ile, dört aylık bir zaman diliminde, iş makinaları ve çeşitli tarımsal ekipmanları kullanılarak, araziye tarıma kazandırdık.Başta Vali Musa Çolak olmak üzere tarım müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

Buradan Ayrılan Vali Musa Çolak ve beraberindeki heyet,Kurtalan Kaymakamı Abdurrahim Can ve Kurum Müdürleri tarafından karşılandı. Kurtalan Kaymakamı Abdurrahim Can, İlçe merkezi ve bağlı köylerinde yapılan yatırımlar ve proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.

SODES PROJESİ KAPSAMINDA, 220 KİŞİLİK MODERN KONFERANS SALONU HİZMETE GİRDİ.

Vali Musa Çolak,Kurtalan ilçesinde ilk olarak, Kurtalan Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan, Konferans salonunun açılışını yaptı. Vali Musa Çolak, “Sodes Projelerinin önemine değinerek, İlimizin sosyo-ekonomik yapısının iyileştirilmesinde ve eğitim alanında sodes projelerinin önemli katkı sunduğunu belirterek,daha önce atıl durumdaki bu konferans salonunu, Sodes Projesi kapsamında, “ SANAT UZUN HAYAT KISA” projesi ile, Kurtalan halkımıza hitap edecek düzeyde, 220 kişilik modern bir konfarans salonunun kazandırıldığını,” söyledi.

GAP SÜT SIĞIRCILIĞI PROJESİ İLE, 100 BAŞ GÜVE VE SÜT SAĞIM ÜNİTESİ

Vali Musa Çolak, daha sonra Hasret Kuyumcu adlı müteşebbis tarafından, Gap Modern Süt Sığırcılığı, projesi kapsamında, Kurtalan İlçe merkezi dışında yeni kurulan, “100 baş güve ve süt sağım ünitelerini” kapsayan tesisleri ziyaret ederek,buradaki yetkililerden bilgi aldı.

Vali Musa Çolak,”İlimizde kırsal kalkınmayı sağlamak üzere çeşitli projelerin uygulandığını belirterek, amacımız, Siirt çiftçisinin daha çok üretmesi ve kazanmasıdır. Bu doğrultuda GAP İdaresine sunduğumuz Modern Süt Sığırcılığı, projesi ile 700 bin değerindeki bu yatırıma, İl tarım müdürlüğümüzce %40 hibe desteği sağlanarak, 249 bin TL çiftçimize, makine ve hayvan desteği sağlanmıştır.” dedi.

ATATÜRK PARKI, HALKIN HİZMETİNE SUNULDU.

İncelemelerine Kurtalan İlçe merkezinde devam eden, Vali Musa Çolak, Atatürk Parkını gezerek buradaki yetkililerden yapılan çalışmalar hakkında da bilgi aldı.
Vali Çolak, “Dicle Kalkınma Ajansı’ nın; Kentsel Yaşam alanlarının iyileştirilmesi projesi kapsamında, Kurtalan kaymakamlığınca, 140 bin Tl ödenek ile ‘Atatürk Parkı’ nın Kurtalan Halkının hizmetine sunulduğunu belirterek, Kırsal kalkınma programlarının yanı sıra, geliştirdiğimiz sosyal ve kültürel projeler ile halkımıza hizmet ediyoruz. Yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.” diye konuştu.

ENGELLİ ÖĞRENCİYE, AKÜLÜ SANDALYE VE EĞİTİM DESTEĞİ

Atatürk Parkında, Vatandaşlarla çay içerek,sohbet eden Vali Musa Çolak, Gökhan Demir isimli engelli bir çocuğu, kırık bir tekerli sandalyede görünce, yanına çağırarak kendiyle yakından ilgilenerek,sohbet etti. Yakınlarının Akülü bir tekerlikli sandalye talep etmeleri üzerine, Vali Musa Çolak, Kendisine Akülü sandelye sözü verdi. Gökhan Demir’ in eğitimini tamamlaması yönünde de kendisine ve ailesine her türlü desteğin verilmesi yönünde yetkililere talimat verdi.

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI İLE, YOL VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ

 
Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında İş-Kur İl Müdürlüğü ve Kurtalan Belediyesi tarafından, Kurtalan Merkez, Devlet Hastanesi yol ve çevre düzenlemeleri ile ilgili çalışmaları denetleyen ve incelemelerde bulunan Vali Musa Çolak, “Yeni yapılan ve halkımızın hizmetine sunulan yeni Devlet Hastanemizin yolu ve çevre düzenlemeleri, TYÇP kapsamında, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Kurtalan Belediyesi tarafından, stabilize olan bu yolu, parke taşı ile döşeyerek, vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu belirtti.

HALK EĞİTİM MERKEZİ YIL SONU SERGİSİ AÇILIŞI.

Vali Musa Çolak ve beraberindeki heyet daha sonra Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu sergisine katıldı.Sergi açılışını yapan Vali Musa Çolak, stantları gezerek, kursiyerlerle sohbet etti.Sergi sonunda, Kurtalan ilçesine özgü yerel yiyecekler ikram edildi.

Daha sonra Vali Musa Çolak, Kurtalan Kök boyama Kilim Atölyesinde de incelemelerde bulunarak, buradaki yetkililerden bilgi aldı.

KURTALAN’ DA ESNAF ZİYARETİ

Siirt Valisi Musa Çolak Kurtalan ilçesindeki incelemelerinin ardından, İlçe merkezindeki esnafları tek tek gezerek,kendilerini ziyaret etti. Esnafların dert ve sıkıntılarını dinleyen Vali Musa Çolak, İl genelinde yapılan yatırımlar hakkında kendilerine bilgi verdi.

VALİ YAĞMURTEPE KÖYÜNDE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU.

Kurtalan İlçesinde denetim ve incelemelerini tamamlayan Vali Musa Çolak, Kurtalan dönüşünde, İlimiz merkeze bağlı Yağmurtepe köyünde, vefat eden Hümra Eker isimli vatandaşın ailesine Taziye ziyaretinde bulunarak, Eker ailesine ve köy halkına baş sağlığı dileğinde bulundu.Acılarını paylaştı.

Vali Musa Çolak’ ın Kurtalan İlçe ziyaret Programına, yatırımcı il müdürleri eşlik etti.
baykanhaber
Kurtalan Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Güvenli e-ticaret dükkanı.
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Prof.dr.Nihat Hatipoğlu
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10