22 Kasım 2017 Çarşamba / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SİİRT ‘ TE, “İL YENİLİK STRATEJİSİ VE UYGULAMA PLANLARI” OLUŞTURULUYOR
SİİRT ‘ TE, “İL YENİLİK STRATEJİSİ VE UYGULAMA PLANLARI” OLUŞTURULUYOR
SİİRT ‘ TE, “İL YENİLİK STRATEJİSİ VE UYGULAMA PLANLARI” OLUŞTURULUYOR
20.04.2012 / 07:21:15     Ekleyen : Baykanhaber

Vali Musa Çolak, “Bilime, teknolojiye ve yenilik çalışmalarına yapılan yatırım, Siirt’in geleceğine yapılan yatırımdır.” dedi.

         Siirt Valiliğinin hazırladığı ve TÜBİTAK’ın desteklediği “İl Yenilik Platformu”tanıtım toplantısı, İl Kültür merkezinde yapıldı.

         TÜBİTAK’ın 2011 yılında ilan ettiği İl Yenilik Platformu  oluşturma destek programına, 20 il başvurdu.Bunlardan 5 il ön kabul gördü. Siirt İl Yenilik Platformu oluşturmak amacıyla, TÜBİTAK  ile destek antlaşması imzalayan Türkiye’ deki ilk iller arasına girerek,  Siirt ilk anlaşma imzalayan il olduğu belirtildi.

         İl Yenilik Platformu”tanıtım toplantısına; Vali Musa Çolak, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları,Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İl Emniyet Müdürü Recep Güven Sanayi Ticarat Odası başkan vekilleri Nedim Kuzu, Fuat Özgür çalapkulu, Kamu Kamu müdürleri ve davetliler katıldı.

         Vali Musa Çolak yaptığı konuşmada,”Yerel potansiyel konuların ortaya çıkartılması ve ekonomik değere dönüştürülebilmesi için, yerel paydaşların tümünün mutabakatı ile ileriye yönelik öngörü çalışmasının yapılması gerektiğini belirterek bu tür çalışmalar hedef belirlemede, hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenleri saptamada ve uygulamada anahtar niteliğinde olduğunu” söyledi.

         Stratejik yaklaşımla yörenin rekabet gücünün arttırılabileceğini belirten Çolak arge çalışmalarının önemine değindi. Vali Musa Çolak  “Dünya ekonomileri arasında ilk onu hedefleyen, dünyada ve bölgesinde güçlü Türkiye, bu hedefe bilim, teknoloji ve yenilik eksenli ekonomisinin sayesinde ulaşacağına inanıyoruz. Bu inançla TÜBİTAK İl Yenilik Platformları oluşturma destek programına başvurduk. Bizim gibi diğer illerde programa başvurdu. TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bunlardan sadece beş ilin proje önerisi desteklenmeye değer görüldü. Siirt’in bunlardan biri olması bize ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. Bu proje ile ilimizde Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına hız verileceğine inanıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK tarafından destek kararı alınan projeler arasında ise, Siirt Yenilik Platformu çalışmalarına başlayan ilk proje oldu. Proje, Siirt’in sahip olduğu değer ve birikimleri, araştırma geliştirme ve yenilik ekseninde ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmeyi amaçlamaktadır.  Proje aynı zamanda sürekli ve dinamik bir işbirliği zemini oluşturmayı hedeflemektedir. Projenin çıktısı olarak İl Yenilik Stratejisi ve Eylem Planını oluşturulması var. Ancak bu yeterli değil. Çalışma ile belirlenecek hedeflerin yaşama geçmesi çok önemli.” dedi.

         Vali Musa Çolak, Valilik  tarafından yürütülecek, projenin diğer paydaşlarının, Siirt Üniversitesi, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Dicle Kalkınma Ajansı, Siirt Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Siirt İş Adamları Derneği olduğunu belirterek, kendilerine ve Tübitak yetkililerine teşekkür etti.

         Programın danışmanlığını yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Doç.Dr.Serhat Çakır ise , “il yenilik platformu ile   yenilik ile ilgili konularda farkındalığın arttırılacağını ve bir yenilik kültürünün oluşturulacağını” söyledi.

         Doç.Dr.Çakır “İlin mevcut kaynaklarını bilim teknoloji ve yenilik yoluyla faydaya dönüştürülebilmesi ve yenilik ihtiyaçlarının doğrultusunda yerel kaynakların oluşturulması amaçlanıyor.İlin ulusal ve uluslar arası fonlardan daha etkin yararlanması sağlanacak.İlde üretilen ürünlerin ve el sanatlarının tasarım yenilikleri ile yeni kullanım alanı bulunması ve modern yaşamda kullanımının arttırılması bir başkaca hedefimizdir.Gene aynı şekilde tarihi ve kültürel zenginliklerle yöresel yemeklerin farkındalık oluşturularak tanıtımı ve değerlendirilmesini de sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

         Toplantıda daha sonra, TÜBİTAK bölge finallerinde dereceye giren veya  sergilenmeye layık görülen 13 projenin sahibi öğrenci ile öğretmenlerine ödülleri, Vali Musa Çolak ve diğer yetkililer tarafından verildi.

Kurtalan Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10