gül
22 Kasım 2017 Çarşamba / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜLKİ İDARE AMİRLERİ TOPLANTISI, KURTALAN İLÇEMİZDE YAPILDI
MÜLKİ İDARE AMİRLERİ TOPLANTISI, KURTALAN İLÇEMİZDE YAPILDI
Vali Musa Çolak Amacımız, ”Vatandaş Odaklı” Kamu Yönetimi Anlayışını Gerçekleştirmektir.
02.01.2012 / 23:06:19     Ekleyen : Baykanhaber

Siirt Valisi Musa Çolak’ın başkanlığında; İlimiz Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamlarının iştiraki ile 24.12.2011 Cumartesi günü saat 13.00’te Kurtalan Öğretmen Evinde, Mülki İdare Amirleri toplantısı yapıldı.

         Kurtalan Öğretmen evi salonunda yapılan toplantıda; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 25 Maddesine istinaden; ilin yönetimi; eğitim, sağlık, ekonomi, tarım, hayvancılık, sosyal yardımlar, kültür ve bayındırlık işleriyle ilgili hizmetlerin ahenkli olarak yürütülmesi amacıyla, alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğü ve karara bağlandığı bildirildi.  

         Vali Musa Çolak, burada yaptığı konuşmada şu ifadeler yer verdi, “İlimizin en büyük ilçesi konumunda olan Kurtalan İlçesinde, İlimiz Merkez ve İlçelerinde yürütülen çalışmaları, planlanan faaliyetleri ve karşılaşılan sorunları mahallinde tespit etmek ve çözüm yolları üretmek amacıyla mülki idare amirleriyle birlikte burada toplanmış bulunmaktayız. Halkımızın yaşam kalitesini arttırmak, huzur ve güvenini sağlamak amacıyla yürütülen projeler ve hizmetlerin; etkin, verimli, kaliteli ve ekonomik bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak en öncelikli hedefimizdir. Günümüzde çağdaş kamu yönetiminin temel felsefesi; vatandaşa güveni esas alan, devlet vatandaş ilişkilerinde kırtasiyeciliğe kaçmayan ve bürokrasi içinde boğulmayan vatandaş taleplerini en kolay en seri ve en uygun şekilde sonuçlandırılmasını amaçlayan, “VATANDAŞ ODAKLI” bir yönetimi gerçekleştirmek istiyoruz. Söz konusu kamu yönetimi anlayışı ile vatandaşın kamu kurumlarındaki iş ve taleplerinin zamanında karşılanması ile artık günümüzün çağdaş yönetiminde yeri olmaması gereken, bir takım aracıların devreye girerek, vatandaşı maddi-manevi sömürmesi engellenecek ve aynı zamanda kamu görevlilerinin şahsına, Devletimizin itibar ve güveni kaybına uğramasını da önlemiş olacaktır” dedi.

Gerek güvenlik kuvvetlerinin özverili çalışmaları gerekse Devletimiz ve Hükümetimizin uygulamaya koyduğu çalışmalar neticesinde bölgemizde ve ilimizde güven ve huzur ortamı sağlandığını ifade eden Vali Musa Çolak, “Güven ve huzur ortamının devamı ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla, Kaymakamlarımız, Kamu kurum ve kuruluşları, köy ve mahalle muhtarları, ilçelerinde, köylerinde vatandaşlar ile sık sık bir araya gelerek, birlik ve beraberlik ruhunun pekiştirilmesi doğrultusunda çalışmalara ağırlık vereceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşlarınca İl genelinde yürütülen yatırım projelerinin takibi titizlikle yerine getirilecektir. Yatırımcı kurum ve kuruluş amirleri ilçelerdeki çalışmalar hakkında Kaymakamlarımızı bilgilendirilecek Kaymakamlar da çalışmaları bizzat mahallinde takip ederek yatırımlarla ilgili hizmetlerin;  düzenli, süratli, verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesini temin amacıyla, gerekli önlemleri alacaklardır. İl genelinde kitap okuma kampanyası başlatılmış olup, olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlimizde başlatılan okuma-yazma kampanyası ile Ana-Kız Okuldayız Kampanyasının hedefine ulaşabilmesi amacıyla, ilimizde gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Bu bağlamda Kaymakamlarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlerimiz, gerekli kursları açarak vatandaşlarımıza okuma-yazma öğrenmeleri konusunda  yardımcı olacaklardır. Vatandaşların kurslara katılımının özendirilmesi amacıyla mahalli tüm imkanlar seferber edilecektir.” dedi 

            Bir toplumun kalkınmasının temeli eğitim olduğuna vurgu yapan vali Musa Çolak konuşmasını şöyle sürdürdü, “ İl genelinde eğitim alanında sağladığımız olumlu gelişmenin sürekliliğini sağlamak, eğitim alt yapısı, eğitim kalitesini yükseltmek, daha etkin ve verimli hizmet üretmek amacıyla, ihtiyaç duyulan okul ve derslikler şimdiden tespit edilerek, 2012 yatırım programlarına alınması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. İçişleri Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce, Eruh ve Pervari Öğretmen Evlerinin yapımı için gönderilen 2.935.000,00 TL’nin, İl Özel İdare’sinin hesabına aktarılmış olup, söz konusu Öğretmen Evlerinin 2012 yılında yapımına başlanacağından dolayı, gerekli proje çalışmalarının hazırlanması sağlanacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca üretime ve istihdama yönelik olarak; küçükbaş hayvancılığı ve iş yeri açma projelerinin hazırlanması için çalışmalar yapılacaktır. AB, DİKA, GAP, SODES, KOSGEB, KDRP, İFAD vb. üretim ve istihdama yönelik yeni projeler hazırlanacak ve bu konuda gerekli hassasiyet gösterilecektir.   

Kamu Kurum ve Kuruluşlarda zaman zaman tarafımdan yapılan denetimlerde; bazı kurumlarda personelin mesaiye riayet etmediğine, kılık kıyafet hususunda özen göstermediğine ve mesai izlenim çizelgesinin tutulmadığına tarafımdan müşahede edilmiş olup,  Mülki İdare Amirleri tarafından bu tür olumsuzlukların önlenmesi ve kurumların başıboş bırakılmamaları amacıyla, özellikle çalışanların çalışma şevkini kırmadan kurum amirlerinin ve memurlarının zaman zaman ziyaret edilerek, personelin motive edilmesi sağlanacaktır. Van’da meydana gelen deprem nedeniyle ilimize gelen vatandaşlara sağlanan, konaklama, iaşe, nakdi ve ayni yardımların olduğu gibi devam edecektir. Özellikle eğitim ve sağlık yönünden gerekli desteğin yapılmasına devam edilecek ayrıca     21 Aralık 2011 tarihinde Diyarbakır yolu üzerinde meydana gelen  trafik kazasında vefat eden vatandaşlarımızın aileleri ziyaret edilecek, durumları incelenerek  gerekli nakdi ve ayni yardım yapılacaktır. İlçe Kaymakamları tarafından,   yurt ve kantinlerinin sağlık ve hijyen açısından sık sık denetlenmesi sağlanacaktır. İlçe hastanelerinde yatan hasta vatandaşlarımızın zaman zaman ziyaret edilerek, sıkıntı veya taleplerinin olup olmadığı tespit edilecektir. İlçelerde meydana gelen doğal afet ve diğer olaylar, çok ivedi bir şekilde Valilik Makamına bildirilecektir. İŞ-KUR projeleri kapsamında kurumlarda çalıştırılan personelin, başıboş bırakılmaması için gerekli denetimler yapılacaktır. Emniyet ve asayiş toplantılarının düzenli olarak yapılması sağlanacaktır. İl Merkezi ve  İlçelerde çalışan personelin bilgi ve birikimlerinin arttırılması amacıyla yeni çıkan mevzuat değişikliklerini kapsayan hizmet içi eğitimlerinin düzenlenmesi sağlanacaktır. “ diye konuştu. 

Daha sonra Vali Musa Çolak İlçe Kaymakamlarına söz verdi. İlçe kaymakamları, ilçeleriyle ilgili çalışmaları, faaliyetleri ve projeleri ve sorunları slayt gösteri eşliğinde sundular.

  Vali Musa Çolak toplantı sonunda yaptığı açıklamada, burada alınan kararların, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına tamim edileceğini ve alınan kararların denetleyeceğini bildirdi.gül
Kurtalan Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Güvenli e-ticaret
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10