FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Baykan Gündem, Baykan haber, Bilim ve Teknoloji, Dünya, Gündem, Sağlık, Siyaset, son dakika, Yaşam 7 Mayıs 2018 0 Görüntüleme

Kamu Kurum yetkililerinin dikkatine!…

Kamu Kurum yetkililerinin dikkatine!…
Resmi ilanla ayakta durmaya çalışan
ANADOLU BASINI ZOR GÜNLER YAŞIYOR
Siirt Gazeteciler Derneği, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’nin doğrudan temin olayını mahkemeye taşıması ve mahkemenin de kurumları cezalandırarak haklarında hukuki süreç başlatmasının emsal bir karar olduğunu belirterek, Siirt’te de bu konunun Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında takipçisi olacaklarını açıkladı.

Siirt Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Durak, son dönemde ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimiz genelinde de çeşitli ekonomik sıkıntılara bağlı yatırımlar alt seviyelere gerilediğinden ihale ilanı sayısında hızlı bir düşüş yaşandığını, bu sıkıntının yanı sıra bir de doğrudan temin yoluna gidilmesinin yerel basını daha da bitme noktasına getirdiğini söyledi. Yerel basının işlevini hatırlatan Durak, vatandaşların haber alma, bilgilendirme ve ulusal basının haber kaynağının yerel basın olduğu aktararak, yerel gazetelerin resmi ilan alma tarihçesi 1831’lere kadar uzanmakta olup, 1909 yılından buyana söz konusu ilanların ücretlendirilmesine başlanmış, 2 Ocak 1961’de 195 sayılı Basın İlan Kurumu’nun kuruluşuna ilişkin kanunun kabul edilmesi ile de son şeklini aldığını söyledi.

Durak, “Günümüzde yerel gazetelerin ücret karşılığında resmi ilan almalarındaki temel neden özellikle Anadolu kentlerine yayılmış bulunan yerel gazetelerin yerel anlamdaki önemine binaen yayın hayatlarını sürdürebilmelerine imkan sağlanmasıdır. Ancak burada belirtilmesi gereken husus resmi ilan alma hakkına sahip gazetelerin bu haktan yararlanabilmeleri için uymaları gereken yasal düzenlemelerdir. Bu düzenlemelerin yerel gazete sahiplerine maliyet olarak karşılığı oldukça ağırdır. Yerel gazetelerin almakta olduğu resmi ilanlar genellikle yerel ihale ilanları ile sınırlıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarının doğrudan temin ve PAZARLIK USULU olarak adlandırılan yöntem ile mal ya da hizmet alımları ihale gerektirmemekte, dolayısı ile kamu kurum ve kuruluşları bu yönteme başvurduklarında yerel basının gelir kaynakları düşmektedir. Doğrudan temin, bir İHALE SİSTEMİ DEĞİLDİR. Yalnız bu durum ACİLİYET GEREKTİREN, ELDEN ALINABİLEN VE İHALE SİSTEMİ İÇERİSİNDE YER ALAN PAZARLIK USULU İLE BÜTÇENİN %10’u İLE SINIRLANDIRILMIŞTIR. BU DURUMDA PAZARLIK USULÜ VE DOĞRUDAN TEMİN yöntemi ile alımların sınırları yasa ile belirlenmiştir. Buna rağmen yasal sınırı ihale gerektiren mal ya da hizmet alımlarında bir çok kamu kurum ve kuruluşlarının mal veya hizmet alımlarını böldükleri, bu alımları yıl içine yaydıkları görülmektedir. Bu şekilde yapılan alımlar piyasadaki rekabet kurallarını daralttığı gibi şaibelere de yol açmaktadır. 4734 SAYILI KANUNUN TEMEL İLKELER BÖLÜMÜNÜN 5. MADDESİNDE BU DURUMU GİDERMEK ÜZERE AÇIK VE NET OLARAK ACİLİYET GEREKMEDİKÇE AÇIK İHALE USULU İLE ALIM YAPILMAMASI EMREDİLMİŞTİR. Bütçesi yeterli iken bir mal ya da hizmet alımını bölerek ihale dışına taşımak yerel basının kaynaklarına da darbe vurmaktadır. Çeşitli kamu kurumları bu yöntem ile kurumlarını ihale ilanı parasından kurtararak tasarruf sağladıklarını söyleseler de bu gerçeğe uygun değildir. Çünkü, ihale sistemi olmayan doğrudan temin ile ihale sistemi içerisinde yer alan PAZARLIK USULU ihalelerde sadece 3 firmadan teklif alınması yeterlidir. Bu durum şaibe oluşturmakta mal ya da hizmet alımının kuruma daha pahalıya mal olması anlamı taşımaktadır. TÜRKİYE GENELİNDE BİR ÇOK YEREL MAHKEME , SAYIŞTAY ve YARGITAY’DAN BU İKİ İHALE SİSTEMİ İLE İLGİLİ CİDDİ KARARLAR VE CEZALAR ÇIKMIŞTIR” dedi.

Durak, bu kararlardan biri de Sinop’a aittir. T.C. Boyabat Ağır Ceza Mahkemesi’nin DOSYA NO: 2010/48 ve 2015/62 gerekçeli kararı Sinop ve ülkemiz için örnek teşkil etmekte olup, Sinop yerel basınında konu ile ilgili yer alan haber ve yorumlara göre açılan kamu davasında bir çok kurum çalışanları cezalı duruma düşürdüğünü söyledi. Açıklamada, “Bu ve benzer dava sonuçlarının basında yer almasına rağmen hala benzer sistemleri çalıştırma üzerinde ısrarla durulduğu görülmekte herkesin katılabildiği, şeffaf ve de 4734’ün temel ilkesi olan açık ihale yerine bazı il ve ilçe merkezlerinde kurumların; ‘pazarlıkusulüne’ ve bölmelerle doğrudan temine yönelmesi bir çok şaibeyi de beraberinde getirmekte , bu durum kurumlara olan güveni de zedelemektedir. Başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan ve Bakanlar kurulu üyeleri yerel basının desteklenmesi, ayrıca mal – hizmet alımlarında şeffaflık üzerinde ciddi olarak dururlarken, kurumların PAZARLIK USULUNE yönelmeleri, DOĞRUDAN TEMİN için alımların bölünmesi çok ciddi çelişkileri düşündürmektedir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimiz genelinde de çeşitli ekonomik sıkıntılara bağlı yatırımlar alt seviyelere gerilediğinden ihale ilanı sayısında hızlı bir düşüş yaşanmaktadır. Bu sıkıntının yanı sıra bir de doğrudan temin yoluna gidilmesi ise yerel basınımız açısından çok ciddi durumdur ve ülke genelinde hızla artan gazete kapanma kervanı kaçınılmaz olacaktır. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için Siirt Gazeteciler Derneği olarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu nezdinde konunun takipcisi olunacak, ayrıca gerektiğinde kurumlar nezlinde hukuksal süreçler başlatılacaktır. Yukarıda değinmeye çalıştığımız konular çerçevesinde olumsuzlukların bertarafı için gerekli çalışmasını bekliyoruz” dedi.

NOT:​ 4734 kamu ihale kanunu 62.maddesi (Ek: 30/7/2003-4964/38 md.) Bu Kanunun 21 ve 22 nci maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamaz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Haber Sitesi